Co je to hudební forma?

Jestli jste se už pokoušeli složit nějakou písničku, možná se vám stalo, že výsledek byl pro vás i posluchače takovým velkým hudebním chaosem. Pokud vás neláká zrovna komplikovaná divoce alternativní hudba, asi byste svým písním rádi dali přehledný řád a zapamatovatelnou formu. A právě hudební forma je tématem tohoto článku.

Není třeba vymýšlet už vymyšlené, pojďme se tedy podívat na nejpoužívanější a nejoblíbenější hudební formy v populární hudbě.

Nejpoužívanější hudební formy:

Sloka / Refrén / Sloka / Refrén / Mezihra / Refrén

Této formě se také někdy říká ABABCB, kdy A označuje sloku, B refrén a C mezihru. A je to jednoznačně nejoblíbenější hudební forma. Jako její příklad si poslechněte např. písničku “High and Dry” od kapely Radiohead.

Sloka svým textem zpravidla vypráví příběh a je zpívaná v nižší poloze.

Refrén je pak hudebním vrcholem písně s opakujícím se textem s nějakým zásadním sdělením, zpívaným ve vyšších polohách a s největší energií. V refrénu obvykle najdeme i část textu použitou jako název písně. Melodicky bývá tato část nejchytlavější.

Mezihra mezi posledními refrény přináší hudební změnu jako osvěžení zpravidla také ve vyšší hlasové poloze, ale s menší energíí, která pak následně vygraduje v posledním nejsilnějším refrénu. Text většinou shrnuje předchozí sdělení, ale třeba z jiné perspektivy.

Sloka / Předrefrén / Refrén / Sloka / Předrefrén / Refrén / Mezihra / Refrén

Mírná obměna předchozí nejpopulárnější formy, kdy refrénu předchází předrefrén a činí tak přechod ze sloky do refrénu plynulejší s větším prostorem pro text. Jako příklad si poslechněte třeba “Firework” od Katy Perry. Předrefrén začíná v textu slovy “You just gotta ignite the light…”

Úplně poslední refrén se v obou uvedených formách hraje a zpívá obvykle dvakrát za sebou.

Dále se můžete setkat s těmito hudebními formami:

Sloka / Sloka / Mezihra / Sloka

Sloka / Refrén / Sloka / Refrén

Sloka / Sloka / Sloka

Naučte se při skládání písniček tyto formy dobře používat a později si je můžete zkoušet přizpůsobovat svým autorským potřebám.

Jinak písmeny ABCDE… se označují také části instrumentálních (nezpívaných) skladeb, u kterých se nepoužívají označení sloka, refrén, atd.