Podle čeho si ladíte kytaru?

Podle čeho si ladíte kytaru? A ladíte si ji vůbec? 🙂

Naladění kytary je ideálně to první co uděláte, něž na ni začnete cvičit nebo hrát. Hrou na rozladěnou kytaru si kazíte hudební sluch, nedá se to moc poslouchat a ještě jste v očích okolí za amatéra v tom špatném slova smyslu.

Takže jak na to… V dobách analogových jste museli foukat do takové umělohmotné podivnosti a pak podle sluchu naladit postupně všechny struny. Pro většinu lidí velký problém… Jestli už to správně zní, podle sluchu prostě nepoznají. Naštěstí teď žijeme v době digitální a máme k dispozici skvělé pomocníky v podobě tzv. elektronických ladiček.

Moderní digitální ladičku buď koupíte jako fyzický produkt – velmi oblíbené jsou malé ladičky s klipsnou, co jdou přicvaknout na všechny typy kytar – akustickou, klasickou, elektro-akustickou, elektrickou nebo basovou. Jsou zpravidla přednastavené k ladění nejen kytar, ale i ukulele, houslí, baskytary, případně dalších nástrojů. Cena se pohybuje kolem 300 Kč.

ladicka-s-klipsnou

Dalším typem jsou větší a dražší ladičky se vstupem pro kabel, které jsou určené především pro elektrické kytary, baskytary a elektro-akustické kytary. Někdy v sobě mají i funkci metronomu a můžete si s nimi procvičovat a zlepšovat své rytmické cítění.

ladicka-korg

Elektronickou ladičku také seženěte úplně zdarma, a to jako aplikaci pro svůj smartphone neboli chytrý telefon s operačním systémem Android nebo iOS. Já mám ve svém androidním mobilu tuhle appku ladičku – DaTuner Lite. Funguje v odlehčené lite verzi výborně a zadarmo. Můžete si koupit její PRO verzi, ale není to potřeba.

tuner-datuner-003

Další skvělá možnost je koupit si kytaru se zabudovanou ladičkou. A máte po starostech. 🙂

guitar-529282_640

Podívejte se na video návod od skvělého kytaristy Honzy Ponocného, jak si poprvé naladit kytaru: