Umíte si vybrat trsátko?

Trsátko jako jedno z nejmenších příslušenství ke kytaře může být často opomíjeno a bráno za nepříliš důležité, zejména začínajícími kytaristy (kytaristkami). Pravdou je, že správné trsátko vám ušetří nehty na ruce hrající divoké rytmy několik hodin u táboráku a zejména při sólové hře je to dokonce velmi důležitá součást tvorby vašeho zvuku. U doprovodné hry samozřejmě také.

Jaké trsátko tedy vybrat?

Můžete začít volbou materiálu, ze kterého je trsátko vyrobené. Největší výběr je mezi trsátky z umělé hmoty, a to s hladkým povrchem nebo zdrsněným povrchem. U hladkých trsátek víc hrozí, že vám při hře vypadne z ruky. (Ze začátku, než si na hru s trsátkem zvyknete, vám nejspíš bude vypadávat z ruky jakékoli trsátko, to ale spraví vytrvalé cvičení.) Doporučuji vyzkoušet obě varianty, mně osobně vyhovují zdrsněná trsátka. (Bohužel postrádají hezký obrázek, jako třeba želvičku, krokodýla nebo logo oblíbené kapely :).)

Můžete si vybrat trsátka různé tloušťky, a to podle toho, co s nimi hodláte hrát. Za univerzální trsátko se obvykle považuje trsátko s tloušťkou 0.88 mm. To se hodí jak na doprovodnou rytmickou hru, tak na sólovou hru.

Obecně tenčí trsátka než 0.88 mm se hodí hlavně na doprovodnou hru a silnější trsátka než 0.88 jsou spíše vhodná pro hru sól. Mým favoritem je např. trsátko 1.05 mm s ostrou špičkou a zdrsněným povrchem, skvělé na sóla a stále použitelné i na doprovodnou hru.

Od 2 mm jsou trsátka určena zejména pro hraní na baskytaru.

Většina trsátek má kulatou špičku, menšina ostrou, opět doporučuji zkusit obě varianty a vybrat si, co vám sedne lépe.

Materiál trsátka ovlivňuje nejen pocit, jak se vám trsátko dobře drží, ale ovlivňuje hlavně barvu tónu. Umělohmotná trsátka jsou vyrobena z různých druhů umělé hmoty a některá mají ostřejší zvonivější zvuk při kontaktu se strunou, jiná mají zvuk kulatější. Rozdíl uslyšíte i při hození trsátek např. na stůl, např. ta s hladkým povrchem a zvířátkem zní ostřeji, než zdrsněná trsátka.

Zvláštní kategorie jsou trsátka jazzová, obvykle velmi tvrdá z čiré umělé hmoty s ostřejším zvonivým zvukem.

Dále můžete experimentovat s jinými materiály: najdete trsátka vyrobená ze dřeva, kovu, kamene, plstěná (např. pro ukulele) apod. Tvrdost a charakter materiálu příznačně vypovídá o charakteru zvuku, který s daným trsátkem můžete docílit.

V dalším článku na blogu si povíme neméně důležitou informaci, a to jak trsátko správně držet.