Víte, jaké si vybrat struny na kytaru?

Víte, jaké si vybrat a koupit struny na kytaru?

Pokud s hraním na kytaru začínáte, můžete se cítit ztraceni v tom množství různých typů strun, které jsou na trhu k dispozici. Začněte tím, že si ujasníte, co že to vlastně máte doma za kytaru.

Pravděpodobně máte klasickou kytaru, tzv. španělku. Ta má na sobě od výrobce natažené vždy nylonové struny. Poznáte je podle těch třech nejtenčích, vypadají umělohmotně. Většinou jsou čiré, ale mohou být i černé či jinak barevné. Zbývající tři silnější basové vypadají kovově, ale nenechte se zmást. Pod kovovým opředením se skrývají rovněž nylonová vlákna. Mají typický kulatý příjemný zvuk a míň z nich bolí bříška prstů. Tento typ strun i kytary se hodí zejména na klasický styl hry – vybrnkávání prsty pravé ruky bez trsátka. Pusťte si video ukázku níže:

Na klasickou kytaru lze natáhnout i kovové struny pro dosažení zvonivějšího zvuku, pokud na kytaru chcete spíš doprovázet písničky třeba u táboráku. Je ale potřeba vybrat slabší typ strun ideálně kolem 0.10 mm (označení tloušťky první nejtenčí struny), tzv. desítky struny. Ty jsou vůbec ideální pro hru začátečníků, protože jdou snadno umáčknout a nenamáhají tolik svaly a šlachy levé ruky, kterou musíte pravidelným hraním zvykat na novou zátěž. U silnějších sad strun na španělce navíc riskujete utržení kobylky.

Vypadá-li vaše kytara jinak, bude to patrně nějaký typ akustické kytary. Ta má užší hmatník než klasická, je tedy vhodnější a příjemnější pro hru barré akordů a zásadně se na ni natahují kovové struny. Hraje se na ni trsátkem nebo prsty. Akustická kytara může mít i výstup na kabel, zabudovaný snímač a ovládání ekvalizéru a hlasitosti, pak se jí říká elektro-akustická kytara.

Ze začátku stačí téměř jakékoli struny v ceně kolem 100 Kč, vyhnula bych se např. značce Sirius, naopak fajnšmekrům mohu vřele doporučit značku Elixir, sama ji používám. To už jsou skutečně profi struny vyráběné pomocí nanotechnologie, poněkud dražší, ale zato déle vydrží a skvěle zní a ladí. Ovšem pouze za předpokladu, že k nim máte i kvalitní kytaru, která skvěle ladí. Pusťte si video ukázku:

No a na elektrickou kytaru se natahují kovové struny speciálně určené pro elektrické kytary. Jsou vyrobeny z jiného materiálu než ty pro akustickou kytaru. Tenčí struny (0.09, 0.10 mm) jsou pohodlnější pro sólovou hru a snažší domáčknutí akordů. Silnější struny (0.11 – 0.13 mm) zase snesou silnější údery pravou rukou, aniž by začaly drnčet nebo praskat.

Praskají vám struny? Pak jsou už buď staré, příliš tenké, moc do nich mlátíte nebo jste je špatně namotali při výměně strun. Obzvlášť tu nejtenčí je třeba natáhnout na kytaru hned na první pokus. Jakmile ji přemotáváte, tak se ohýbáním poškodí a při nejbližší příležitosti praskne.